laupäev, 23. aprill 2011

KRÜSOKOLL
Vett sisaldav vasksilikaat. Läbipaistmatu või läbikumav roheline või sinine kivi. Krüsokoll on türkiisist oktaavi võrra kõrgem kivi. Ta on ravitoimega kivide hulgas üks tähtsamaid, sest tema energia harmoneerub kaasaegse inimese teadvusega ning avab ja teravdab sisemise nägemise võimet. Meresinine krüsokoll kehastab alateadvuslikku tarkust ja jõudu. Tugevdab intuitsiooni ja aitab alateadvusega ühendusse astuda. Aitab teadvustada varjatud tundeid ja hirme ning minevikku ja olevikku meele tasandil ühendada. Teda peetakse naiste energiakiviks. Leevendab menstruatsioonivaevusi ja ravib nurisünnituse järgset kurbust ja masendust. Krüsokoll kiirgab emalikku ja naiselikku energiat, aga ta sobib ka nendele meestele, kes kardavad väljendada oma õrnu tundeid või tahavad saavutada paremat ühendust oma naiseliku poolega. Kurgutshakra kivina aitab ta vabaneda kurbusest ja vähendab viha ja ärritust. Suurendab sallivust ja eneseväljendusvõimet, aktiviseerib loovust. Kõrgemal tasandil kehastab krüsokoll omakasupüüdmatut armastust, valgustunud hinge, kes jagab teistele oma tarkust ja armastust, midagi vastu tahtmata. Krüsokoll aitab ka avada kolmandat silma, soodustab selgeltnägemist. Looduses esineb krüsokoll tihti koos malahhiidi või asuriidiga. Malahhiit tugevdab tema puhastavaid omadusi ja asuriit suurendab tema sisemist nägemist soodustavaid omadusi.
KALTSIIT 

Üldiseloomustus KALTSIIT on kaltsiumkarbonaat, paljudes värvitoonides läbipaistev kivi. Levinuimad värvid on roheline, värvitu, valge, roosa, kollane ja sinine. Läbipaistvat ja selget kaltsiiti kasutatakse optikaseadmetes. Peenike joon paistab läbi kaltsiidi vaadatuna kahekordsena.
Mõju kehale KALTSIITI kasutatakse masenduse ja emotsionaalsete shokkide ning traumade korral. Aitab väga hästi lõdvestuda. Rohelisel kaltsiidil on allergiavastane toime, ta leevendab ka liigesehaigusi.
Mõju psüühikale KALTSIIT on heaks kaaslaseks neile, kes liiguvad suurte vaimsete muutuste poole. Ta kanaliseerib keha kõrgemate energiakeskuste valgust ja aitab mõista elu olukordi kui vaimseid õppetunde. KALTSIIT toob ellu rõõmu ja kergust ning tasakaalustab mehelikku ja naiselikku energiat. Ta aitab teadvusel meenutada minevikku ja tulevikus toimuvat ette aimata. Tugevate elamuste korral hoiab ta meele ja mõtted selgetena ning aitab sisemist rahu säilitada. Soodustab vabanemist hirmul põhinevatest mõttemallidest ja arusaamadest (eriti rohelise kivi kandmine). Kivi nihutab mõistuse poolt seatud piire, võimaldamaks intuitiivsel tarkusel teadvuseni jõuda. Läbipaistev KALTSIIT on väga hea mõtluskivi
ASURIIT-MALAHHIIT

 Üldiseloomustus. ASURIIT on läbipaistev või läbipaistmatu, sügavsinine leeliseline vaskkarbonaat. Ta esineb looduses tihti koos rohelise malahhiidiga, sest nende keemiline koostis on küllaltki sarnane. Asuriit on pehme ja teda kasutatakse eeskätt kunstiesemete valmistamiseks. Iisraelis leidub segakivi, mis koosneb asuriidist, malahhiidist ja krüsokollist ning seda kutsutakse ELIASE KIVIKS. ASURIIT on oma nime saanud värvuse järgi (pr.k. “azur” – taevassinine). Keskajal kasutati jahvatatud asuriiti asuursinise värvaine valmistamiseks. Vanade maalide madonnad on tihti riietatud asuursinistesse rõivastesse.

Mõju kehale. Vaske sisaldava kivina soodustab asuriit energia voolamist närvides. Ta parandab keha hapnikuvahetust ning tugevdab verd.

Mõju psüühikale ASURIIT arendab teadvust, tasakaalustab meele vasturääkivused ja õpetab nägema jumalikku kõiges elavas. Ta on hea mõtluskivi. ASURIIT aitab asju selgemini näha, suurendab mõistmisvõimet ja toob alateadvuse mälestused teadvusse. Kivi aitab kandjal ennast põhjalikult analüüsida. Ta on seotud võimsa energiaga ning shamaanide teadvusseisundiga, milles on võimalik aja ja ruumi piire ületada. ASURIIT avab taju uksed ja aitab kujundada uut käsitlust tegelikkusest. Ta sümboliseerib hetke, mil vanad mõttemallid kaovad ja nende asemele tuleb asjade olemuse mõistmine. Ta aitab muuta hirmu tarkuseks. Asuriidi mõju on sügav ja läbitungiv. Ta on meele dünamiit, valgus, mis hajutab pimeduse ja loob uue alguse. ASURIIT puhastab mentaalkeha ja annab võimsaid meditatsioonikogemusi.

reede, 22. aprill 2011

Sugiliit

Sugiliit on suurepärane ja võimas tervenduskivi. See kivi aitab autismi ja düsleksia korral ning sobib kõigile, kes ei leia oma kohta elus. Sugiliit aitab jagu saada õpiraskustest ja aju häiretest.
Toetab olevikus elamist, ületab ajalised piirangud, tervendab vaimu kaudu keha, soodustab karma vabastamist. Vaimsete otsingut hea kaaslasena kaitseb see hinge pettumuste ja vapustuste eest.
Samuti aitab sugiliit lahendada grupisiseseid probleeme, andestada ja armastavalt suhelda. Arendades ebameeldivate asjadega tegelemise oskust, ergutab sugiliit positiivset suhtumist ja muudab ümber mõttemustrid.
Sugiliidist saavad kasu vähihaiged, sest see kivi neutraliseerib õrnalt emotsioonide möllu ja leevendab meeleheidet, vahendades multidimensioonilist tervendusenergiat.
 

Kaltsiit

Roomas kasutati mosaiikide, kujukeste ja paleede sisedekoratsioonina. Läbipaistvaid kive lihvitakse keeruliste lihvitüüpidena, fassettlihvi kasutatakse harva.
Kaltsiit on kaltsiumkarbonaat, paljudes värvitoonides läbipaistev kivi. Levinuimad värvid on roheline, värvitu, valge, roosa, kollane ja sinine. Läbipaistvat ja selget kaltsiiti kasutatakse optikaseadmetes. Peenike joon paistab läbi kaltsiidi vaadatuna kahekordsena.
Kaltsiiti kasutatakse masenduse ja emotsionaalsete šokkide ning traumade korral. Aitab väga hästi lõdvestuda. Kaltsit  toob ellu rõõmu ja kergust ning tasakaalustab mehelikku ja naiselikku energiat. Ta aitab teadvusel meenutada minevikku ja tulevikus toimuvat ette aimata.
Kaltsiit on erakordne võimendaja ja puhastaja. Üksnes kaltsiidi olemasolu ruumis puhastab keskkonna negatiivsetest energiatest. Kaltsiit on aktiivne kristall, mis kiirendab kasvu ja arengut. See on ka väga vaimne kivi, mis aitab ühendust saada kõrgema teadvusega ning on abiks kõrgema teadlikkuse, ülemeeleliste võimete, kanaldamisoskuse ja kehaväliste kogemuste omandamisel. See kivi kiirendab vaimset arengut ja aitab hingel oma kogemusi kehasse tagasipöördumisel meeles pidada.

Jadeiit

Jadeiit võib olla rohekasvalge, roheline, smaragdroheline, hall, harva punakas, pruun, violetne kaltsium-magneesium-silikaat, mille värviandvateks koostisosadeks on raud ja kroom.
Hiinlased nimetasid jadeiiti yü ning ta sümboliseeris viit voorust: mõõdukust, õiglust, tarkust, kaastunnet ja vaprust. Neoliitikumis valmistati jadeiidist erinevaid tööriistu, Hiinas aga kultusesemeid. Seal oli ta riigivõimu sümbol. Jadeiidil oli siis suurem väärtus kui kullal. Jadeiiti tundsid ka asteegid ja maiad. Ta kaitses neeruhaiguste eest ja ravis neist. Jadeiitamuletid hoidsid ära õnnetust.
Sarnased mineraalid on nefriit, amasoniit, aventuriin, serpentiin.
Jadeiidi  rahustavad võnkumised mõjuvad tasakaalustavalt kogu inimese organismile. Kosu­tab neere, südant, vereringet (tasakaalustab arteriaalset vererõhku, mis alandab tundlik­kust ilmamuutuste suhtes), ja närvisüsteemi. Mõjub soodsalt rasestumisele, kui see on psüühiliste blokkide tõttu pärsitud. Jadeiit kosutab kogu organismi immuun­süsteemi, ergutab ainevahetust ja tõhustab soolte talitlust. Leevendab neerudega seotud haigusi (neeruvaevused, -kivid, alatalitlus). Sobiv kasutada ka nakkushaiguste, kollatõve ja palaviku korral.
Jadeiit kuulub maagiliseimate kivide hulka, mõjutades nii elusat kui elutut loodust. Sobib väga hästi mõtluskiviks, tuues endaga kaasa hingelise rõõmu ja rahulolu, tasakaa­lustades ja värskendades mõttetegevust ning tundeilma. Ta parandab meeleolu ja väljendusvõimet, andes kasutajale tagasi tema isikupära ja võime armastada.
Jadeiit kannab endas väga tihendatud energiat, jäädes sealjuures püsivaks ja tasakaalustatuks. Sobib maaharijatele, soodustades taimede kasvu. Läänes arvatakse, et jadeiit suurendab sissetulekuid ja kindlustab majanduslikku edu; Idamaades aga leitakse, et kivi piken­davat inimese eluiga ja andvat talle tarkust juurde.
Väga sobiv Vähile,Neitsile, Sõnnile, Kaljukitsele.
Migreenide ja peavalude korral asetada lauba-tshakrale.
Jadeiidi koosseisus on Mendelejevi tabeli enam kui 60 keemilist elementi sellistes proportsioonides, mis võimaldab positiivselt mõjutada paljusid inimese organeid.
Jadeiidist valmistatakse kerisekive, sest jadeiidi soojusjuhtivuse ja sooja salvestavate omaduste täiuslik suhe võimaldab nautida pikaaegset, mõnusat ja "kerget" leili.
Akvaariumide omanikele meeldib jadeiit väga: akvaarium on kaunistatud, kivi tervendab vett läbi desinfitseerimise ja kahjulike bakterite tapmise.

Serpentiin

Serpentiini kõvadus Mohsi skaalal on 2,5-5,5. Ehkki ta ei ole kõva kivi, on teda laialdaselt kasutatud ehete valmistamisel. Lisaks sellele, et ta on vääriskivi, on tal ka mitmeid tööstuslikke rakendusi nagu näiteks pidurite hõõrdketaste ja tulekindla riide valmistamine.
Serpentiin, kutsutakse ka uus jadeiit,  on oma nime saanud mao järgi, sest ta sarnaneb mao nahale. Esineb erinevaid värve: punane, roheline,pruun-valge, pruun- kollane, valge.
Seda kivi on kasutatud ammustest aegadest, et vältida haigusi ja nõidust.
Ta on hea meditatsioonikivi, mis aitab leida sisemist rahu. Aitab lahendada konflikte rahumeelsete vahenditega. Kivil on üleüldine rahustav mõju närvilisuse ja meelemuutuste korral. See kivi aitab taastada enesekindlust ja hajutada hirmu.
Omab kaitset mürgiste olendite (maod, putukad)eest. Toimib nahale asetades vastumürgina.
Serpentiini peetakse ka väga salakavalaks kiviks. Mõnikord kasutavad seda kivi salakavalad isikud pettuste või teiste ahvatlemise eesmärgil. Ta on ahvatluse kivi ja võib osutuda üsnagi ohtlikuks. Teda võivad kasutada maagid, teistele toob ta katsumusi ahvatluse näol. Selle kivi kandmine annab kogemuse olukordadest või valdkondadest, millest isik peaks hoiduma.
Serpentiini kasutatakse stressi vältimiseks ja ravimiseks. Aitab vabaneda kehal ebatarvilikest ainetest. Ravib kõhuvaevusi, krampe, suhkruhaigust, südamepuudulikkust, neeruhaigusi ja menstruaaltsükli probleeme. Samuti usutakse, et serpentiin tasakaalustab naiste hormonaalsüsteemi ja suurendab piima kogust imetavatel emadel.
Sobib Neitsile ja Kaljukitsele.

Lapis lazuli
Lapis lazuli on kuningsinine, läbipaistmatu püriteiinjoontega viirutatud silikaat mitme­test sodaliidi-grupi mineraalidest, millele annavad lisatoone kaltsiidi ja püriteiini ladestumine.
Lapis lazulit (lasuriiti) on vääriskivina kasutatud ammustest aegadest. Teda on kõrgelt hinnatud Vanas- Egiptuses, kus usuti, et see juhatab hinge surematusesse ja avab südame armastusele. Teda on arvukalt  leitud Egiptuse püramiididest, töödeldud Babüloonias, Süürias, Armeenias. Hiinlaste jaoks oli see võimu sümbol. Vanad kreeklased ja roomlased valmistasid lasuriidist väikeseid kujukesi, amulette, kausikesi ja pitsateid. Lasuriidipulbrit, segatud vaha ja õliga, kasutati värvainena (ultramariin).
Olles kuninglik kivi, mis sisaldavat muistsete jumalate hingi ning mida hinnatakse eelkõige tema metafüüsiliste omaduste tõttu, on lapis lazuli võtmeks vaimse edasimineku teel.  See kivi toetab vaimsel teekonnal ning lisab nii isiklikku kui vaimset väge. Sisendades sügavat rahu, on lapsi lazuli ka efektiivne kaitsekivi. Püüab kinni psüühilise rünnaku ning saadab selle tagasi sinna, kust see tuli. See kivi seab ausse väljaöeldud sõna väe ning võib ümber pöörata needuse või haiguse, mille põhjuseks on enese väljendamata jätmine. Harmoniseerides keha, emotsioone, mõistust ja vaimu, aitab lapis lazuli enese sisimast olemusest rohkem teadlikuks saada ning vallandab multidimensioonilise tervenemise rakutasandil. Olles abiks mõttekeha häälestamisel, stimuleerib lapis lazuli kõrgemaid vaimseid võimeid ning tugevdab loovust. See kivi õpetab kuulamise tähtsust ning aitab otsa vaadata tõele, kust iganes me seda ka ei leiaks, ning seda aktsepteerida. Aitab väljendada oma arvamust ning teha seda rahumeelselt, harmoniseerib konflikte ning on abiks vastutuse enda peale võtmisel. Kui allasurutud viha põhjustab kurgus pingeid, aitab lapis lazuli seda viha vabastada. Häälestab aususele, kaastundele ja sirgemeelsusele. Olles sildaehitav kivi armastuses ja sõpruses, lahustab lapis lazuli märterluse, julmuse, kannatuse, enesehävituse ning emotsionaalse klammerdumise.
Leevendab neuralgiahooge, nahalööbeid, putukahammustusi, vähendab valusid ja turseid. Sobib kasutada kurgu-, mandlite- ja kilp­näärmehaiguste korral, sest soodustab kopsude, vereringe ja lümfi­sõlmede talitlust. Vaigistab närvi- ja peavalusid, alandab vererõhku (mistõttu peaksid teda vältima madala vererõhuga inimesed). Ravib lühinägelikkust ja verehaigusi, leeven­dab menstruatsiooni­vaevusi, annab elujõudu. Väga mõjus vähktõve algstaadiumis.
Lapis lazuli on üle maailma tuntud kui armastust ja sõprust; õnne ja mängulisust soosiv kivi, mis aitab kaasa ootamatute plaanide ja kavatsuste täitumisele.
Lapis lazulit soovitatakse kord nädalas puhastada vee asemel kuivas meresoolas. Ka päikese käes ei tasu teda pikka aega laadida.
Sobivaim Neitsile, Amburile, Veevalajale ja Kaladele. Kuid olles üks parimaid kive üldse, võivad teda pea kõikide tähtkujude esindajad kanda ja kasutada.

Pärlid
Pärlitest ehteid on kantud tuhandeid aastaid. Pärlid on läbi aegade sümboliseerunud puhtust, õnne, täisulikkust, unikaalsust, romantikat, salapära, maagiat. Pärlitega on seotud palju romantilisi legende ja lugusid. Pärlite soe kuma ning kütkestav sära on olnud üheks põhjuseks, miks pärlid on olnud läbi aegade üheks soositumateks ehteks.
Kuigi pärlid kestavad tavaliselt  vaid 100-150 aastat (pärlmutter hakkab kihthaaval koorduma), on Pompejist leitud pärlid aastast 79 e.m.a. Oletatakse, et inimkond tunneb pärleid juba 6000 aastat. Pärlitele loodeti juba Muinas-Egiptuses ja neid tuli päevavalgele ka väljakaevamistel Mehhikos. Indias kasutati neid talismanina. Mongolid uskusid, et keedetud pärlid tõstavad mehejõudu. Naistele tõid aga ilusaid unenägusid. Hiinlased kasutasid pärleid raviks. Roomlased pidasid neid võimu, tarkuse ja õnne sümboliks.
Pärl on kõva ümar moodustis, mis tekib mitmesuguste limuste kodades. Pärli tekkimine algab kojasse sattunud võõrkehast – liivaterast, kivikesest või sinna inimese poolt siirdatud metallkuulist. Võõrkeha ümber hakkab mollusk kaitsereaktsioonina kasvatama kihte, millest välimised on osaliselt läbikumavad pärlmutrikihid.
Vanapärsia legendi kohaselt on pärl valguse laps, kes on kastetilgana lahtise austrikarbi sisemusse langenud ja seal kuukiirte toimel kivistunud. Pärl sünnib suurte kannatuste läbi ning suudab ka ise mõista kurbust ja valu. Teda peetakse puhtuse, karskuse ja naise võlu sümboliks. Pärlid kuuluvat merejumalannale ning andvat kandjale rahu ja tarkust.
Sajandeid kestnud röövpüügi tagajärjel on metsikute pärlikarpide arv tänapäevaks tugevasti vähenenud muutes looduses isekasvanud pärlid väga haruldaseks ning kalliks.
Kasvatatud pärlid saadakse osalise kontrolliga keskkonnas. Inimesed on sajandite jooksul püüdnud avastada looduse olemust ja kopeerida tetaud tüüpi molluskite salapärast tööd. Tegelikult kasvab tänapäeval suurem osa pärle teatud molluski liigis, mis on rohkem suguluses kammkarbiga kui austriga. 1916 aastal patendeeris Kokichi Mikimoto ümmarguste pärlite tootmise tehnoloogia . Siis sai maailm nautida ja hinnata mere kalliskive.  Istutades pärlikarbi pehmesse membraani tuuma, arendab auster oma looduslikku kaitsekihi, konhioliin (pruunikas rahustav aine), mis on kaetud pärlmutterkihiga, et hävitada võõrkeha. Mida kauem pärl kasvab seda paksem on pärlmutterkiht ja sügavam läige. Mida sügavam on läige, seda kõrgema kvaliteediga pärli toodetakse. Kasvatatud pärlid on päästnud pärlikaubanduse väljasuremisest. Kui ei oleks tehnoloogia abil kasvatatud pärle, siis oleks ainult kuningatel, kuningannadel ja rikastel võimalus pidada pärleid aardeks.
Pärli väärtuse hindamisel arvestatakse 4 komponendiga: läige (läbipaistvus ja läikiva kihi paksus), kuju (mida ümmargusem seda kallim), värv (mida vähem kollast seda väärtuslikum, värvil peab olema kas hõbedane  läige või roosakas läige), suurus (kasvatatud pärlid on harva suuremad kui 12mm): keskmiseks loetakse pärlit  suurusega 5-6mm ja suureks 7-8 mm. Ülisuured pärlid on läbimõõduga 9-11mm.
Värvilised pärlid on saadud värvimise tulemusel. Levinumad värvitud toonid on: must, helesinine, heleroheline ja kuldne. Seevastu roosad toonid on mageveepärlite puhul looduslikud.
Maailma kuulsaim pärl on “La Peregrina” (the “incomparable” - eesti keeles “võrreldamatu”), mis leiti Ameerikast. See on pirnikujuline ja tuvi muna suurune. Selle pärli kuulsamad omanikud on olnud Hispaania kuningas Philip II, Mary Tudor, Napoleon III. Selle pärli viimaseks omanikuks arvatakse olevat Elizabeth Taylor.
Hooldus. Tugevasti murendavad pärleid kuumus ja niiskus, rasvad ja happed. Et pärlid on tundlikud hapetele, ei tohi neid kunagi piserdada juukselaki või teiste kosmeetikatarvetega.
Pärlile tekkinud defekt pole enam eemaldatav.
Pärlite puhastamiseks ja läike taastamiseks soovitatakse nad asetada linasele lapile. Puistada peale soola, siduda lapp kinni ja hoida mõnda aega leiges vees kuni sool lahustub. Seejärel pärlid kuivatatakse pehme lapiga. 
Sobivad astroloogiliselt Kaksikutele. Ka Jäärale ja Kaaludele.
Võluhelme kodulehel on müügil mageveepärlid.


Kuukivi

Kuukivi võib esmapilgul tunduda tuhmi valkja kivikesena, kuid imepärane sinakas valgusemäng annab selle igale eksemplarile ainuomase läike. Nähtuse teeb võimalikuks mineraali praguline struktuur. Seega ei ole võimalik leida kahte teineteisega äravahetamiseni sarnast kuukiviga ehet. Kuukivi valguse käes liigutades võib näha, kuidas see kaunis kivi särab ise ja paneb särama ka oma kandja. Olgugi et kuukivi ei loeta poolvääriskivide hulgas just kallimate sekka, on see elavaloomuline kivi inspireerinud paljusid ehtekunstnikke.
Kuukivi on alati ümbritsenud müstikaloor − on see ju oma nimegi saanud võrrelduna öötaevas sätendava salapärase ja kättesaamatu kuuga. Paljudes kultuurides, näiteks Indias, on see püha ja maagiline atribuut, mida nimetatakse ka unenäokiviks, kuna ta jagavat oma kandjale öösiti unustamatuid hetki. Araabia maades kannavad naised kuukivi tihti oma riietesse peidetuna, kuna peavad seda viljakuse sümboliks. Kuukivi on peetud ka armastajate kiviks. Usutakse, et see toob kandjas esile õrnemad tunded ja kaitseb tõelise armastuse rõõme.
Kuukivi reageerib Kuu faasidele. Ta on kõige tugevam täiskuu ajal ning imab siis endasse lootuse, külluse, uuestisünni ja tarkuse jõudu. Vana kuu ajal aitab kuukivi pöörduda sissepoole, jätta seljataha kõik vana ja oma küsimustele unenägudest vastuseid leida.
Kõige sobivam on ta Vähile, kuid sobib ka Neitsile, Kaaludele, Amburile ja Kaladele.

Hematiit

Kuigi hematiiti tunti juba Babüloonias ja Egiptuses, on seda ehtekivina kasutatud harva.  Keskajal oli hematiit väga populaarne. Sellega kaunistati prosse, kasutati pitsatite, sõrmuste,käevõrude, kujukeste jms. valmistamiseks. Uskumuste järgi normaliseerib hematiit vererõhku, annab kehale puhkust  ja kindlustunde.
Hematiit on metalselt must läbipaistmatu rauaoksiid. Hematiiti nimetatakse ka verekiviks, kuna tema lihvimisel värvub lihvimisvesi punaseks. Aktiviseerib vere- ja rakuloomet, mis ergutab vereringet ja südant. Kosutab kopse, maksa, põrna ja neere. Kiirendab haigusaegset või -järgset taastumist. Leevendab vereringehäi­retest tingitud haigusi (veenilaiendid, -ummistused, embooliavaevused, verevalumid). Hematiit vaigistab verejookse, soodustab haavade sulgumist ja kinni­kasvamist. Toob hea une ja aitab hästi välja puhata. Hematiit on maagide kivi, mis sümboliseerib vaimu ja mateeria liitumist ning kaitseb astraalsete rünnakute eest. Suurendab keskendumisvõimet ja isiklikku külgetõmmet; aitab olulist ebaolulisest eristada, muutes inimese tahtejõulisemaks, vapramaks ja teo­võimeli­semaks. Julgustab uuesti alustama, arendab spontaansust, otsustusvõimet ja elujulgust. Tantrismis kasutatakse teda energia kogumiseks. Lihvitud hematiit särab nagu peegel ja peegeldab tagasi ümbruskonnast tuleva negatiivse energia, nii et see ei jõua inimese aurasse. Teda võibki kanda kaitse otstarbel. Vääriskiviteraapias kasutata­kse teda aura ümber püsiva energeetilise kaitse loomiseks. Hematiit on Marsi mõjutuste all. Kuna Hematiit soodustab uinumist, võiksid unetud teda soovitavalt koos roosakvartsi tükiga padja all hoida. Saadaval mitmekülgses valikus töötlemata kivist ekstravagantsete kunstiteosteni. Suure rauasisalduse tõttu soovitatakse teda vee asemel pigem kuivas meresoolas maha laadida. Metallidest sobib ta hästi kokku hõbedaga.
Sobib Skorpionile.Nefriit

Nefriit on tuntud juba ammustest aegadest. Sitkuse tõttu kasutati seda tööriistade valmistamiseks, hiljem tehti nefriidist ka ehteasju. Eriti kõrgelt hinnati nefriiti Babüloonias,kus talle omistati maagilist jõudu. Suur mütoloogilie tähtsus oli tal Hiinas, seda kasutati religioossete tseremooniate puhul. Kesk-Ameerikas oli nefriit populaarne juba enne Kolumbust. Sumerlaste järgi võis nefriidiga lahendada ootamatuid elusituatsioone. Ravis neeruhaigusi ja leevendas neerukoolikuid (sellest ka nimetus).

Jadeiit ja nefriit mõjuvad ühtemoodi ning neid on raske üksteisest eristada. Soovitatakse neeru- ja silmahaiguste puhul. Roheline nefriit mõjub mõtlemisele ja tahtejõule. Nefriit annab sisemist jõudu ja julgust ning aitab kavatsetut täide viia. Ta annab meelele vastupidavust ja selgust ning sobib neile, kes teevad vaimset tööd, mille juures on vaja suurt täpsust ja tähelepanu.
Nefriidil arvatakse olevat võime säilitada suguvõsa energiat ning pikendada eluiga. Kanda võivad seda kivi ainult need inimesed, kes püüavad muuta täielikult oma elu, saada uueks inimeseks, täielikult ümber häälestuda. Isikul, kes iseenda ja oma arenguga ei tegele, pole nefriiti vaja, see kivi on väga karm õpetaja – kandku teda ainult need kes on võimelised eluõppetundidest aru saama. Igapäevases elus soodustab kivi kõikvõimalikke muudatusi. Hea kivi üksiklastele – erakutele, individualistidele, kes kivi abil suudavad oma isiksust täielkult arendada.
Hiinas loetakse nefriiti pühaks kiviks. Nii ida kui lääne alkeemikud on pidanud nefriiti maagiliseks (eriti harva esinevat helesinist kivi), seostades teda inimese täieliku ümbersünni, muundumise ja võiduga oma alateadliku mina üle.
Parim Vähile ja Veevalajale, kes on võimelised muutusteks. Sobib veel Kaljukitsele, Kaladele, Kaaludele, Neitsile.

Püriit
Püriidist ehted olid populaarsed Muinas-Egiptuses, XVIII sajandi keskel Prantsusmaal ja kuninganna Victoria ajal Inglismaal.

Raudsulfiid, mis sisaldab väikestes kogustes koobaltit, niklit, hõbedat ja kulda.  Läbipaistmatu. Kesklääne kauboid kutsusid püriiti „lollikullaks“, sest see sädeleb nagu kuld.. Püriit teeb meele selgeks ja ergutab ajutegevust. See aitab luua tegusat seost vasaku ja parema ajupoolkera vahel ning saavutada analüütilise ja loova meele – loogika ja intuitsiooni tasakaalu. Kivi mõjub soodsalt ka mälule ja õppimisvõimele. Kivi sümboliseerib keskpäevapäikese kirgast sära, mis valgustab kõike, meele sisimate soppideni välja. Püriit toob esile andeid ja varjatud hingevõimeid. Püriit puhastab tugevasti energiakeha ja maandab energiat. Annab juurde praktilist meelt ja aitab töötada üksmeeles teiste inimestega. Peale selle lisab püriit tahtejõudu ja positiivset ellusuhtumist. Püriit pole seotud ühegi kindla tähtkujuga, siiskii leitakse tal olevat siiski seos Lõvi tähtkuju ja number kolmega.

Krüsokolla

Vett sisaldav vasksilikaat. Läbipaistmatu või läbikumav roheline või sinine kivi. Krüsokolla on türkiisist oktaavi võrra kõrgem kivi. Ta on ravitoimega kivide hulgas üks tähtsamaid, sest tema energia harmoneerub kaasaegse inimese teadvusega ning avab ja teravdab sisemise nägemise võimet.
Meresinine krüsokolla kehastab alateadvuslikku tarkust ja jõudu. Tugevdab intuitsiooni ja aitab alateadvusega ühendusse astuda. Aitab teadvustada varjatud tundeid ja hirme ning minevikku ja olevikku meele tasandil ühendada. Teda peetakse naiste energiakiviks. Leevendab menstruatsioonivaevusi ja ravib nurisünnituse järgset kurbust ja masendust. Krüsokolla kiirgab emalikku ja naiselikku energiat, aga ta sobib ka nendele meestele, kes kardavad väljendada oma õrnu tundeid või tahavad saavutada paremat ühendust oma naiseliku poolega.
Kurgutshakra kivina aitab ta vabaneda kurbusest ja vähendab viha ja ärritust. Suurendab sallivust ja eneseväljendusvõimet, aktiviseerib loovust. Kõrgemal tasandil kehastab krüsokolal omakasupüüdmatut armastust, valgustunud hinge, kes jagab teistele oma tarkust ja armastust, midagi vastu tahtmata. Krüsokolla aitab ka avada kolmandat silma, soodustab selgeltnägemist.
Looduses esineb krüsokolla tihti koos malahhiidi või asuriidiga. Malahhiit tugevdab tema puhastavaid omadusi ja asuriit suurendab tema sisemist nägemist soodustavaid omadusi.
Paljude ravimiomadustega kivi parandab kiiresti haavandeid, põletust ja aitab paraneda artriidist. Muusikud on kasutanud krüsokollat kurgu ja kopsude ravimisel. Veel alandab kivi vererõhku, parandab maksafunktsioone, reguleerib stressiga seotud seedeprobleeme ja kilpnäärme toimimist. Aitab kaasa rakkude, kudede ja elundite kiirele taastumisele.
Kui kannate krüsokollat olete väga vaikne ja rahulik. Kivi võimaldab vabaneda stressist ja negatiivsetest emotsioonidest. Sobib Kaksikutele, Neitsile ja Sõnnile.

Heliotroop,India verekivi

 Keskajal väga hinnatud kivi. Keskajal kandsid sõdurid teda endaga kaasas ning kasutasid kuuma vette kastetud helio­troopi haavade desinfitseerimiseks. See kivi aitab elada hetkes, ent 3000 aastat tagasi kasutati seda Vana-Babülonis vaenlastest võitu saamiseks ning sel arvati olevat kivimüüre varisema panev vägi. Öeldakse, et müstiliste ja maagiliste omadustega verekivi kontrollib ilma ning annab väe eemale peletada kurjust ja negatiivsust, tagades teile võime juhtida ja suunata vaimseid energiaid. Iidsetel aegadel peeti seda „kuuldavaks oraakliks”, mis hoiatas ohu eest, tekitades kummalist heli. Verekivi on suurepärane verepuhastaja, immuunsüsteemi tugevdaja, võimas tervendaja ja energiseerija. Tänu oma maandavatele ja kaitsvatele omadustele hoiab verekivi eemal soovimatud mõjud. See kivi õpetab strateegilise tagasitõmbumise ja paindlikkusega vältima ohtlikke olukordi ning aitab mõista, et transformatsioonile eelneb sageli kaos. Verekivi maandab südameenergiat, vähendab ärrituvust, ärevust ja kannatamatust, tervendades ka esivanemate jäetud pärandit.
Verekivi on seotud Saturni, Kuu ja Veenusega. Sobib Neitsile, Veevalajale, Kaladele, Amburile ja Vähile, andes tegevusele või mõttele kontsentratsiooni ja suuna.
Fluoriit
Fluoriiti on maininud juba vanad roomlased, kes valmistasid sellest vaase ja muid anumaid. Inglismaal oli fluoriit eelmistel sajanditel väga populaarne ("Blue John").

Sellel kivil on väga kõrge fluoriidisisaldus, seetõttu mõjutab ta eriti tugevalt luude moodustumist, seega tasub teda kasutada luuhaiguste (artriidi, osteoporoosi, artroosi), aga ka luumurdude puhul. Tugevdab luustikku ja hambaid. Väga sobiv lastele, sest soodustab toidu kaudu saadavate tähtsate mineraalainete ja mikroelementide imendumist ja kohandumist organismis. Tugevdab ja taastab limaskesti, kopse ning kopsuteid. Mõjub soodsalt maksale ja kollatõvest paranemisele. Fluoriiti kasutatakse vähktõve algstaadiumis; gripi ja teiste viirushaiguste puhul. Suurepärane mõtluskivi. Fluoriit aitab teha õigeid otsuseid. Soodustab vastutustundlikust, suurendab keskendumisvõimet ning vähendab stressi. Ta on heaks kaaslaseks teaduse ja tehnikaga tegelevatele inimestele. Sobib hästi ravijatele ja neile, kes oma tööga pidevalt energiat teistele annavad.
Valge fluoriit esindab ühtsust ja toimib kõikide energiakeskuste tasandil. Sobib suurepäraselt intellektuaalseks tööks koolis või kontoris, kuna parandab keskendumisvõimet.
Lilla fluoriit sobib Kaladele, helesinine Veevalajale
Obsidiaan

Juba paleoliitikumis ja neoliitikumis kasutati obsidiaani tööriistade (kaabitsate, nugade,odaotsade) valmistamiseks. Hiljem kasutati seda ka ehtekivina.

Obsidiaan leevendab nakkusi ja põletikke, kaitseb maohaavandite tekke eest. Uuendab rakkude teket ja ergutab seedimist ning vereringet. Tugevdab lülisammast ja luid. Kiirgab elujõudu ja soojust, soodustab keskendumist.
Obsidiaan koos mäekristalliga kaitseb negatiivsete mõjutuste eest, selitab emotsionaalseid ülepingeid. Hoiab raskete tagajärgedega tegude sooritamise eest, kuna ei lase pattu teha. Ta imab endasse negatiivset energiat ja õpetab isekusest jagu saama.
Kuna obsidiaan on soojuseandja, võib jalgade külmetamise korral mõlemasse sokki või kinga panna väikese kivi. Igapäevane taldade massaaž umbes 10 minuti vältel peaks viima sisemiste pingete lahenemiseni ja uue teadlikkuse tõusuni. Maagiline kivi, mille abil koondadatkse astraalseid jõude.
Kõige parem Lõvile ja Amburile, kuid sobiv ka Skorpionile (lumiobsidiaan), Kaljukitsele, Kaksikule ja Veevalajale.
Rodoniit
Rodoniidile on maagilist mõju omistatud juba ammustest aegadest. Sellest valmistati ehteasju, vaase ning sarkofaage. XVI sajandil peeti rodoniiti õnne-ja rõõmukiviks, rõõmustab südant, tugevdab hinge ja autunnet, kirgastab mälu.

Rodoniit on roosat värvi mangaani ja kaltsiumi silikaat, mis on viirutatud musta mangaanoksiidiga. Rodoniit mõjub tugevdavalt kuulmisele ja luudele, samuti kopsudele, sest aitab paremini omandada hapnikku. Tänu mangaanisisasldusele on ta suurepärane kilpnäärmele. Kaitseb kesknärvisüsteemi, andes jõudu, energiat ja visadust. Leevendab eksamihirmu ja tõstab õpivõimet.
Rodoniit on hea abiline muutuste ja uuenduste korral, suunates isikut oma võimete äratundmisele ja soodustades seega tema arengut. Ta aitab meid taas jõudu koguda ning kõiki võimalusi ära kasutada. Rodoniidi toime inimmeeltele on rahustav ja tasakaalustav. Tekitab turvatunnet ja kingib kasutajale füüsilist ning emotsionaalset tugevust. Ta leevendab kaotusevalu ning aitab tundehaavadel kinni kasvada. Teda loetakse kauneid kunste, oskusi ja osavusi soosivaks kiviks.
Eriliselt sobiv Jäärale, Kaksikutele ja Kaaludele.
Punase koralli segu - 50g

Korall

Koralle on leitud juba neoliitikumi väljakaevetest. Nad olid populaarsed Muinas- Egiptuses ja tuntud ka keltide hulgas. Keskajal kasutati koralle silmahaiguste raviks.

Läbipaistmatu punane, roosa, valge või must kaltsiumkarbonaat ja orgaaniline sarvaine. Ta pole mineraal, vaid moodustub korallpolüüpide poolt eritatavast lubiainest.
Korall sümboliseerib elupuud, mis mõjutab kõike elavat. Seotud veresidemete, viljakuse ja menstruaaltsükliga. Korall kaitseb naisi reisidel ja sünnitamise ajal. Kõige parem ehe rasedale naisele on punane korall. Sobib südame tugevdamiseks, luu- ja selgroovaevuste ning epilepsia korral. Jahvatatud koralli kasutati nahahaiguste raviks. Punane Korall pidavat looma naises mehelikke jooni ja valge mehel naiselikke jooni. Hea kivi rännumeestele ja romantikutele, suunates kandjat kangelastegudele ja seikluste otsimisele, kuid liiga sage kasutamine soodustab kapriissust ja väljakutsuvat käitumist. Reisimisel hoiab hädaohu eest. Pidev kaitse kurja silma eest. Sobib Veevalajale, Skorpionile.

turmalin-1Turmaliin

olid algselt valmistatud just kunstnike talismanid, sest algupäraselt omistati vääriskivile eelkõige loomejõude ergutavat väge.
Turmaliin on väga muutliku koostise ja kõige erinevamate värvivarjunditega keerukaima ehitusega boori ja alumiiniumi silikaat. Valdavalt vahelduvad värvitoonid õrnroosast sügavpunaseni ja punasest või kollasest sammalroheliseni, esineb aga ka siniseid, pruune, värvituid ning musti turmaliine. Turmaliini nimetus tuleneb singaleesi keelest ja tähendabki – mitmevärvilisust. Mõnel kristallil on koguni üks ots must ja teine kas roosa, punane, roheline või sinine - selliseid kristalle kutsutakse „moorapeadeks“, roosa peaga turmaliine aga „türklasteks“.
Tänu värvide mitmekesisusele ja mõnikord täiesti ootamatutele kombinatsioonidele on turmaliin üks hinnatumaid poolvääriskive, mida raamitakse kulda ning kasutatakse suurte, astmeliselt lihvitud tükkidena nii sõrmustes kui ka prossides. Sellest on lõigatud ka kauneid vaase, lühtreid, lilli ja muid iluasju.
Granaat on armastuse kivi. granat-1
Granaadi nimetus tuleneb ladina keelest „granatus“ ja tähendab tera, kuna nende väikesed kristallid tõepoolest meenutavad viljateri. Granaat on olnud populaarne vääriskivi juba ammustest aegadest peale. Granaadid moodustavad kaks rühma, kuhu kuuluvad almandiinid ja andradiidid. Almandiini ritta kuuluvatest mineraalidest on kõige populaarsem tumepunane püroop (kreeka keeles „pyropos“ – tulenäoline), helepunane või violetjas almandiin, mustjas melaniit (kreeka keeles „melanos“ – must) ja oranžkollane või pruunikas spessartiin.
granat-2Andradiidi rida – karusmarjaroheline, roosa või värvitu grossulaar, kollakasroheline või sammalroheline demantoid, kollakaspunane kuni pruun hessoniit, kollakasrohekas, kollane, pruunikaspunane või mustjas andradiit ja smaragdroheline uvaroviit. Granaadid on läbipaistvad, läbikumavad ning tugeva klaasiläikega.
Ehetes kasutatakse tavaliselt mitut kivi korraga ja peamiselt hõberaamistuses. Kallimateks granaatideks peetakse sügavpunaseid püroope, mida sageli ka briljantidega ümbritsetakse.
Kõrgelt on hinnatud kalliskivide turul kollakasrohelised Uraali demantoidid, kuna neil on tugev, isegi teemandist tugevam läige, võime tugevalt hajutada valguskiiri ja tihti ka smaragdile omane sügavroheline värvus.
Granaatide salapärasest jõust on räägitud legende, talle omistatavad maagilised toimed on vitaalsuse tugevdamine, kaitse vaenlase vastu ning fantaasia soodustamine.

Lasuriit

Taevasinine läbipaistmatu (harva läbipaistev) mineraal lasuriit ehk lapis lazuli, on suhteliselt väheväärtuslik kalliskivi. Teda tuntakse juba enam kui 7000 aastat, Idamaades on ta püha kivi, Vana-Egiptuses, Mesopotaamias ning Indias. Hiinas ja Lähis-Idas hoiti seda amuletina, uskumustega seotud õnnekivina ja just hiinlaste jaoks olid peaehete lasuriidist kuulikesed võimu sümboliks. Vanad kreeklased ja roomlased valmistasid lasuriidist kujukesi, kausikesi, pitsateid ja amulette, tema pulbrit kasutati rahvameditsiinis ravimina, sest arvati, et lasuriidipulber pikendab inimese eluiga.
Muuseumites ja varakambrites asub arvukalt lasuriidist ehteasju, tuntumad on ilmselt Iisaku kiriku lasuriitsambad St. Peterburis.
Lasuriidi vähemväärtulikke tükke ja puru kasutati ultramariinvärvide valmistamisel, värv oli väga püsiv, ei pleekunud päikese käes ning ei kartnud niiskust, leides kasutust nii maalikunstis kui ka kallite riiete värvimisel.
Praegu läheb suur osa lasuriidist mosaiiktöödeks, seda kasutatakse ulatuslikult monumentaalarhitektuuris, seinaplaatide, sammaste inkrustatsioonide jms. valmistamiseks, aga sellest tehakse ka kausse, laekaid, peekreid ja muudki. Lasuriiti kasutatakse ehtekivina prossides ja sõrmustes, ka kaelakeedes on lasuriitkuulikesed täiesti omal kohal.

Must oonüks


Must oonüks
Oonüks on must ahhaat. Soodustab vereringet ja parandab kuulmist. Tugevdab jalgu, küüsi, nahka ja juukseid, aitab juuste väljalangemise puhul. Soodne ka südame-, neeru-, põrna- ja närvitalitlusele. Vähendab apaatiat ja ülitundlikkust ilmamuutuste suhtes. Kiirendab operatsioonijärgset taastumist, hoides eemale võimalikud tüsistused. Leevendab kõrvavalusid. Asetatuna päikesepõimiku piirkonda, kosutab ta kõhunääret. Energiat koondav kivi, mis aitab haigustest üle saada. Võitlevate, enesekindlate isiksuste kivi, mis aitab oma eesmärkidele kindlaksjäämisel koondada sisemist energiat, andes jõudu ja tugevust. Oonüks kõrvaldab melanhoolia, annab jõudu ja aitab karmavõlgade puhul. Ta on usu, ideoloogia, informatsiooni ja teaduse kivi. Teda seostatakse ka võiduga aja üle, seetõttu kasutatakse noorenemiskuuridel, lootusega pikale elueale. Seda kivi peaks kandma isik, kes soovib vabaneda hirmudest tuleviku ees. Samuti kaitseb ta omanikku reisidel, matkadel ja komandeeringutel.
Ägeda kõrvavalu korral võib lihvitud oonüksi leevenduseks haige kõrva peale asetada.
Kõige soodsam Neitsile, kuid sobiv ka Amburile, Kaljukitsele, Veevelajale ja Sõnnile.
TIIGRISILM on tekkinud kullisilmast krokidoliidi muutumisel kvartsiks. Kuldpruun, viiru­line, paralleelselt kasvav kvartsiteisend, peeneteralise pruunraua (limoniit) lisandiga. Väga tund­lik hapete suhtes. Tähtsamad leiukohad asuvad Birmas, Indias, Lõuna-Aafrikas, Lääne-Austraalias ja Ameerika Ühendriikides. TIIGRISILM aktiviseerib liikumiskeskust, tugevdab luid ja liigeseid. Tema kuldpruun värv soo­jendab keha, eelkõige hingamisteid, seega leevendab ta hingeldus- ja astmahooge. Mõjub rahustavalt närvidele ja ainevahetusele. Tiigrisilm mõjub hästi seedimisele ja põrna ning soolestiku talitlusele, tugevdab maksa ja on antibakteriaalse toimega. Oma kindlate võnku­mistega aitab argadel, närvilistel ja heitlike loomusega isikutel oma mõtteid ja hingejõudu koondada. On väga sobiv kooliskäivatele lastele. Tugevdab päikesepõimikut. TIIGRISILMA energia on väga mehelik, toob endaga kaasa soojuse ja kindlustunde. Tiigri valvsa silma all võib tema kandja lõdvestuda ja edasiseks arenguks valmistuda. Tema ener­gia on aeglane ja raske, kuid liikuma hakates on ta suure mõjuga. Ta sobib inimes­tele, kes otsivad oma jõudu ja tahavad tugevamini reaalsuses püsida. Ta tugevdab nõrka enese­usaldust ja annab julguse oma võimalusi paremini ära kasutada. Samuti teravdab ta mõtle­mist ning aitab mõista elu sotsiaalset poolt. Ta lepitab vastandeid ja sulatab ühte meheliku ja naiseliku energia. TIIGRISILM on Kaksikute, Neitsi, Amburi ja Kalade kivi. Tshakrad: päikesepõimik. Keskendumise parandamiseks mõttetöö juures on hea TIIGRISILMA enesega kaasas kanda, eksamite ajal aga enda ette asetada. Tiigrisilma loetakse maagide kiviks. Arvatakse, et selle kiviga sõrmus hakkab hädaohu kor­ral sõrme pigistama. Hõbedasse töödelduna tasub ta Kuu loomisest alates 18-ndal päeval (mitte kalendripäeval) padja alla panna ning järgneval ööl saab ähvardavaid ohte unenägu­des tavaliselt mitmeid kuid ette näha.  Hooldus: 2–3 korda kuus voolava vee all maha laadida ja asetada 2–3 tunniks päikese kätte taastum
Opaal
Valge, hall, sinine, oliiviroheline, oranž või must poolvääriskivi, mis on tekkinud kivimite jahtumisel ning säilitanud endas tule loomuse. Napoleon kinkinud armastatud Josephine’ile opaalist ehte, nimetades seda «Trooja tulekahjuks» ning palunud naisel saada tema ilusaks Helenaks.
Arvatakse, et opaal muudab värvi olenevalt kandja tujust. Suurem osa maailma opaalivarudest asub Austraalias, kuid kivimit leidub ka Ameerikas, Tšehhis, Ungaris, Etioopias ja mujal.
AHHAAT on peeneteralise struktuuriga kihiline kaltsedon tavaliselt sinist, halli, pruuni, beezhi, roosat või valget värvi. Läbikumav või läbipaistmatu. Tema põhilised leiukohad asu­vad Saksamaal, Brasiilias, Mehhikos ja Ameerika Ühendriikides.
AHHAAT elavdab keha talitlusi, annab julgust ja tugevdab südant. Ta tasakaalustab emotsi­oone ja annab füüsilise kindlustunde. Aitab silmahaiguste ja silmade nõrkuse korral; on taastava toimega kõigile suguelundeile. Mõjub hästi ka pea- ja seljavalude, krampide, langetõve, neeru- ja soolehaiguste, prostata, nahaärrituste ning tursete puhul. Tugevdab kopse, magu, maksa ja aju (eriti kõnekeskust) ning ergutab seedimist. Kuna ahhaat kaitseb tärkavat elu, on ta kivina just rasedaile väga sobiv. AHHAADI energiavõnked vabastavad meele ja keha sinna kogunenud takistustest või ummistustest ning soodustavad headust, pehmust, rahulikkust ja sisemist kindlust. Et ahhaat on kaitsevõimega kivi, s.t. hoiab inimesest eemal negatiivse (s.h. vampiiride, nõiadade jt.) energia, on teda kõige parem hoida just kodu kaitseks kurja eest. Peale selle mõjub ta rahustavalt ja pingeid maandavalt. Ahhaat on väga maalähedane kivi, mis toetab inimest rasketes olukordades.
ORANZI AHHAADI energia on ergastav ja aktiviseeriv. Ta aitab mineviku painetest vabaneda ja täielikult olevikule elada, andes jõudu ja kindlust tulevikku vaadata ning püstitatud ees­märke saavutada.
SININE AHHAAT on läbikumav valge-sinisetriibuline kivi. Ta ravib kurguhaigusi ning kõne­häi­reid ja rahustab. Oma pehme energia tõttu sobib ta hästi häbelikele ja introvertse­tele lastele. Tema omadused on samasugused kui kaltsedonil. AHHAAT on Veenuse mõju all. Enim sobib ta Sõnnile, Skorpionile, Veevalajale, Vähile, Kaaludele. Silmade väsimuse või ülepinge korral tasub asetada iga päev umbes 20 minutiks ahhaat­seib kummalegi silmalaule.
kujutab endast pliidioksiidist peitkristallilist kvartsi. Läbipaistmatu, tavaliselt laiguline või triibuline. Võib esineda kõikvõimalikes värvitoonides, levinumad toonid on punane, pruun ja kollakas. Leiukohad asuvad Prantsusmaal, Venemaal, Egiptuses, Aafrikas, Indias ja Ameerika Ühendriikides. JASPIS on väga tugev energiakivi, mis kaitseb haiguste eest – seetõttu oleks soovitav teda kanda alati vahetus kokkupuutes nahaga. Raseduse ajal tuleks eelistada PUNAST JASPIST tema üldtugevdava toime tõttu. Seedehäirete, puhitiste ja kõhukinnisuse korral võib ta koos mäekristalli ja magnesiidiga osutuda tõhusaks vaevuste leevendajaks. Punane jaspis (Brekley jaspis) on väga hea toimega maksale, põrnale ja kõhunäärmele, kosutades magu ja vähendades iiveldust. Ta võib aidata ka langetõve korral. Punane jaspis vähendab pingeid suguelundite piirkonnas, ergastades sellega sugunäärmete talitlust (näit. kuupuhastus muutub regulaarseks ja valutuks). See kivi mõjutab ka sünnitustegevust, vähendades või­malikke tüsistusi ja valusid. Jaspis soodustab aeglast ja kindlat edasiminekut. BEEZH e. KOLLANE JASPIS (maastikjaspis) on allergiavastase, immuun­süsteemi ergutava ja elujõudu suuren­dava toimega. Ta parandab ka haistmismeelt ja tugevdab neerude ning sapipõie talitlust. JASPIS (s.h. punane jaspis) kogub endasse negatiivsed võnkumised, puhastades sellega ümbrust, kuhu ta on asetatud. Punane jaspis suurendab tundlikkust ja mõistmisvõimet. Jaspis on sobivaim töö juures kandmiseks, sest seotuna sotsiaalse hierarhia, kohuse­tunde ja auga, tasakaalustab ta samal ajal inimestevahelisi suhteid. Jaspise lõdvestav energia aitab alustatut lõpule viia ja keskenduda korraga ühele asjale. Ta sobib hästi neile, kes otsivad oma kohta elus ja tahavad kindlalt maa peal seista. KOLLANE JASPIS padja all toob kaasa meeldivad unenäod ja peletab eemale hirmud. Selle kivi toimel suureneb mõistmisvõime ja tundlikkus, paranevad suhted ülemustega. JASPIS on Merkuuri, Jupiteri ja Prosepiina mõju all. Eelkõige Jäärale, Skorpionile, Neitsile, Amburile ja Sõnnile. Seedehäirete ja maovaevusate korral asetage jaspis, mäekristall ja magnesiit klaasi vette (ca 1 dl), laske öö läbi seista ja jooge klaasi sisu hommikul tühja kõhuga ära. ROHELINE JASPIS on alkeemiline, seotud aine muutumisega. Hooldamine lihtne: peale iga ravijoogi valmistamist voolava vee all maha laadida. Ehtena kandmise korral piisab mahalaadi­misest 1–2 korda kuus ja päikese käes taastumisest.
Roosakvarts
Roosat värvi kvarts, mille värviandvaks osaks on mangaan. Peamised leiukohad asuvad Austrias, Madagaskaril, Brasiilias ja Ameerika Ühendriikides. ROOSAKVARTS avaldab tervistavat mõju südamele, vereringele (vereringehäired, vere­soon­te ahenemised), verehaigustele ja leukeemiale. Kaitseb naistel munasarju ja meestel munandeid, hoides ära nende haigestumise. Aitab viljatuse puhul, kiirendab haavade ar­mistumist (parim koos hematiidiga) ja valutavate luude paranemist. Leevendab depres­siooni, unetust ja kosutab parasümpaatilist närvisüsteemi. Kaitseb erinevate kiirguste eest (maakiirgus, veesooned, elektromagnetilised väljad jms.). ROOSAKVARTS vabastab hirmudest, parandab hingehaavu, arendab kohanemis- ja armas­ta­misvõimet. Kujundab tundemaailma pehmemaks, õrnemaks ja avatumaks. Vaigistab mee­leolude kõikumisi ja ergutab kunstimõistmist. Võib ka väga kalgistunud inimesi suu­nata usaldamise, armastamise, andestamise ja rahumeelsuse poole. ROOSAKVARTS õpetab ümb­rust mõjutama pehmuse ja armastusega. Vähendab koduigatsust, eriti väikestel lastel. “Kunstnike kivina” elustab fantaasiat ja loovat mõtlemist. Sobivaim Sõnnile ja Kaaludele. Tshakrad: Südametshakra. Mitmesugused kiirgused (veesooned, magnetväljad jne.) võivad olla unetuse, rahutu või halva une põhjustajateks. Nende toimete neutraliseerimiseks soovitatakse asetada voodist 60–80 cm kaugusele põrandale üks umbes rusikasuurune ROOSAKVARTSI töötle­mata kivi, mille tulemusena unehäired peaksid lõppema. Veel tugevama toimega on ROOSAKVARTS koos musta turmaliiniga, mis peaks neutraliseerima ka arvuti-, teleri­ekraani jms. kiirgused.  Nii kiirguse kogujana kui ehetena tuleks roosakvartsi kord nädalas voolava vee all maha laadida ja siis 3–4 tunniks päikese kätte taastuma asetada. Juhul, kui ROOSAKVARTS tuhmu­ma hakkab, on soovitav ta mulda matta. Sealt saab ta oma jõu tagasi ning muutub uuesti tumeroosaks.


KARNEOOL

on kaltsedonide perekonna kvartsiteisend, mille värv ulatub oranzhist lihav­punaseni. Poolläbipaistev või punakaspruun kaltsedon. Peamised leiukohad asuvad Indias, Jaapanis, Põhja-Aafrikas ja Brasiilias. KARNEOOL leevendab vaevusi alakehas, seedetraktis ja soolestikus; soodustab mürkaine­te eraldumist organismist. Puhastab verd, neere, maksa ja põit, võib isegi neis organeis moo­dustunud kive lahustada. Alandab kõrget vererõhku, kõrvaldab vereummistusi ja ergutab vereloomet. Leevendab astmaatilisi ja reumaatilisi vaevusi. Pidurdab ninavere­jooksu ja parodontoosi arengut, tugevdab igemeid ja silmi, aitab säilitada naha nooruslikkust. Ta ak­tiviseerib seksuaalkeskust, kergendab menstruatsioonivaevusi ja tasakaalustab hormoonide talitlust. KARNEOOLI kuldsete sügislehtede taoline värv sümboliseerib küpset, sensuaalset ilu; inimest kes suudab ja tahab oma hinge sisemisi väärtusi teistega jagada. Ta muudab inimese sotsiaalsemaks, õpetab teda rõõmu tundma oma keha ja maise elu suurepärasuse üle, äratades seksuaalset iha. Ta sobib inimestele, kellel on raske oma seksuaalseid soove väljendada. KARNEOOL lisab inimesele optimismi, vastupidavust ja sallivust. Ta aitab ideid ja plaane teostada ning annab füüsilist jõudu. Karneool soojendab ja rahustab, sest ta on ener­geetiliselt maaga seotud. See kivi on sobiv kaaslane neile, kes tahavad keskenduda ning oma keha ja vaimu vahel paremat ühendust saavutada. Suurendab enese­usaldust ja aitab hinge sisemisi võimeid ja andeid paremini esile tuua. Teda kasutatakse ka eelmiste elude teadvustamisel. KARNEOOL aitab perekonnaga seonduvaid kohustusi täita, samuti annab ta julgust oma sisehäält usaldada. KARNEOOL on Veenuse ja Pluuto maagiliselt ühitatud energia mõju all. Sobib Jäärale, Sõnnile, Neitsile, Vähile, Kaladele, LõvileTshakrad: sakraaltshakra (kõige alumine). Alakeha- ja rasedusaegsete valude korral tuleks karneool umbes 20 minutiks alakõhule asetada – juba selle aja jooksul peaksid kaduma tsüstid ja muud selle piirkonna vae­vused.  Hooldus väga lihtne: 1–2 korda kuus voolava vee all maha laadida. Karneooli võib jätte pikemaks päikese kätte taastuma.
MÄEKRISTALL on läbipaistev värvitu kvartskristall, tema leiukohti leidub kõikjal maailmas. Juba püha Hildegard Bingenist töötas MÄEKRISTALLIGA, soovitades seda kasutada kilpnäär­mehaiguste ja silmavaevuste puhul. Tänapäeval on see kivi tuntud ka paljude muude omaduste tõttu. Nii asetatakse teda seljavalude ja selgroolülidega seotud hädade korral valutavatele piirkondadele kehal (kõige parem oleks teda kasutada koos merevaiguga). Lisaks on ta kasulik südamele, lümfidele, näärmetele ja vereringele, tugev­dab käbinääret ja kopse, leevendab paljusid silmavaevusi. Rahustab kogu närvisüsteemi, andes jõudu ja vitaalsust. Mäekristall aitab ka peavalude, soole- ja seedehaiguste puhul ning koos magnesiidi ja punase jaspisega on temast abi ka liigse kehakaalu korral. Ta lahen­dab ka kehasse kogunenud energiakuhjumisi (blokaade). MÄEKRISTALL on ideaalne meditatsioonikivi, mis kõrvaldanuna oma tugeva välja abil nii magamistubadest, kui ka elu- ja tööruumidest kõik segavad energiad, kiirgab selginenud õhustikku rahu, kooskõla ja kaitset. Ka inimese siseilmas suudab ta lahendada emotsio­naalseid kuhjumisi (blokaade), asendades need tasakaalukusega. MÄEKRISTALLI toimel muu­tutakse seltsivamaks, väljendusvõimelisemaks, tundlikemaks ja oma kaaasinimeste suhtes tähelepanelikumaks. Soodustab telepaatilise ühenduse saamist ja kõikide suhete selgine­mist. MÄEKRISTALL aitab igasuguse teabe ratsionaalset mõtestamist, kuna tugevdab igat mõttelist protsessi. TAHULINE kivi toob endaga ainult selgust ja puhtust ega lase kandjal porri laskuda; ÜMAR kivi aitb keskenduda, parandab mälu, kõnet ja mõttetegevust. MÄEKRISTALL on Merkuuri mõju all. Kõige parem Neitsile ja Kaksikutele. MÄEKRISTALLI võib kasutada kõigi tshakrate aktiviseerimisel, kuid kõige tugevam on ta kolmanda silma, päikesepõimiku ja südametshakra mõjutamisel. Õigupoolest tuleks MÄE­KRISTALL kaasata iga poolvääriskivi kasutuse või ravi juurde, kuna ta tasakaalustab ja selitab (puhastab) aurat, olles üheaegselt nii saatja kui koguja, kusjuures saatjana tugevam. Et MÄEKRISTALLI energia on alati puhas ja selge, mõjub ta sügavalt igasse tshakrasse, pannes niimoodi kogu kehas energia vabalt liikuma.
Soole-, mao- ja seedehäirete puhul tuleks MÄEKRISTALL asetada koos magnesiidi ja punase jaspisega üheks ööks klaasi vette (ca 1 dl) ning juua saadud ravimit 1–2 kuu vältel hommi­kuti tühja kõhu peale. MÄEKRISTALLI kasutavad abivahendina selgeltnägijad ja varjatud teabe saajad. Soodustab kolmanda silma avanemist.  Hooldus on lihtne: 1–2 korda kuus voolava vee all maha laadida ja asetada päikese kätte taastuma.
SODALIIT on intensiivselt sinine või hall alumiiniumsilikaat, mis võib olla nii läbipaistev kui läbipaistmatu ja osaliselt väikeste lubjasoontega viirutatud. Tema nimi pärineb inglise keelest, kus naatriumi vasteks on sodium, sest kivi sisaldab rohkesti naatriumi. Olulisemad lademed asuvad Brasiilias, Ameerika Ühendriikides, Kanadas (Ontario), Indias ja Kagu-Aafrikas. SODALIIT on lapis lazuli madalam oktaav. SODALIIT on väga hea kivi kõrge vererõhu korral. Rahustab ja tasakaalustab närve, tugev­dab kilpnääret ja näärmeid, ergutab ainevahetust, aktiviseerib keskaju ja lümfide talitlust, andes jõudu ning vitaalsust. SODALIIT aitab avardada seisukohti, soodustab ning stabiliseerib loogilist mõtlemist, aida­tes seega just tundlikke ja emotsionaalseid inimesi. Seetõttu sobib eriti hästi inimestele, kes katsuvad teooriat praktikasse rakendada. Ta toetab eneseteadvust, vaprust, truudust ja püsivust. Esindab seega ka vendlust ja inimeste ühtekuuluvustunnet, tugevdades oma­vahelist usaldust. Kõrvaldab allasurutud süütunde, vabastab hirmust. SODALIIT on abiline stressi korral ja ülitundlikel perioodidel, sest maandab hingeprotsessidest sündivat ener­giat. Valged trii­bud kivis sümboliseerivad valgust, mis aitab leida märke sealgi, kus näib valitsevat kaos. SODALIIT on nagu uksehoidja – ei põhjusta äkilisi muu­tusi vaid kaitseb liiga võimsate kogemuste eest nii kaua, kuni meele puhastumine pole lõpule jõudnud. Kui ollakse valmis oma mõtteid puhastama ja oma hoiakute teadvustama, siis aitab ta kandjat aeglaselt kolmanda silma avamiseks ette valmistuda.SODALIIT on eelkõige Amburi ja Neitsi kivi. Taas kivi, mis sobib sisuliselt kõigile.Tshakrad: laubatshakra e. kolmas silm ja mõningal juhul kurgutshakra.Kõrge vererõhu korral soovitatakse kanda nii pikka SODALIIDIST ketti, mis ulatuks südameni. Ka haigete loomade ja taimede juures võib sodaliiti (eriti koos mäekristalliga) kasutada, kuid mitte keti kujul, vaid ripatsi või kivina. Nimetatud kivid tuleks asetada haige looma magamiskoha lähedusse. Taimede puhul kastke neid veega, mis on ergastatud sodaliidi ja mäe­kristalliga. Hooldus lihtne: ketti puhastada korra nädalas voolava vee all, toor- või lihvutud kivi peale iga kasutust. Päikese käes laadida ei soovitata. Juba kaua aega kasutatud kivi tuleks mõneks päevaks maha matta, et selle energia uueneks.
AVENTURIIN kujutab endast hallikasrohelist, rohelist, punakaspruuni või kollast kvartsi­tei­sendit, mille värviandvaks osaks on kroom- või vaskoksiid. Läbipaistmatu või läbikumav. Aventuriini sära on põhjustatud väikestest hematiidikristallidest. Tema põhilised leiukohad asuvad Brasiilias, Venemaal (Uraal, Siber) ja Indias. Mõjusaim on AVENTURIIN ekseemide, nahaallergiate, ebapuhta naha või akne korral. Aga ta õigustab end ka silmahaiguste, juuste väljalangemise ja kõõma puhul. Oma pehmete võn­kumistega võib ta lahendada probleeme südame piirkonnas ja tervendada kogu närvi­süsteemi. ROHELINE AVENTURIIN tervendab füüsilist keha, nii nagu enamus rohelisi kive. Ta tasakaalustab siseelundite talitlust ja suurendab rakkude võnkesagedust. AVENTURIINI energia on läbitungiv, puhastav ja küllaltki jahe, mõju aga pehme ja õrn, lahustades negatiivseid tundeid neid teadvusse toomata. Kivi aitab vabaneda kahjuli­kest mõtetest ja tunnetest, mis põhjustavad kehas probleeme ja pingeid. Aventuriini ülesanne on hoolitseda keha heaolu eest. Ta sobib hästi ka südamekeskuse puhasta­miseks. Aventu­riin tugevdab kujutlusvõimet ja positiivset eluhoiakut. Stressi ja kaose aegadel on kasulik teda kaasas kanda. AVENTURIIN on seotud puhta armastuse ja mängudega. Annab sisemist rahu ja tasa­kaalu­kust, humoorikust, rõõmsat meelt, elu kujundamiseks vajalikku kannatlikkust. Teravdab kõiki tundeid, muutes neid kirkamateks. Aventuriini ei soovitata pidevalt kasu­tada, sest see võib viia aineliste kaotuste või isegi kehaliste haigusteni. ORANZH AVENTURIIN annab jõudu ja tasakaalustab tundeid, aidates ellu ja oma võimetesse posi­tiivselt suhtuda. Sobib Sõnnile, Vähile, Amburile. Tshakrad: südametshakra. Nahalöövete, ekseemide ja akne puhul võite AVENTURIINI ööseks asetada klaasnõusse ja saadud veega kahjustunud kohti puhastada. Ravivette võib lisada veel peridoodi, mis tugevdab selle toimet veelgi. Haigeid kohti ainult tupsutada, mitte hõõruda.  Ei soovitata kanda järjest üle ühe kuufaasi, sest AVENTURIIN on energeetiliselt muutlik kivi. Teda on hõlbus hooldada – piisab 2 korrast kuus voolava vee all mahalaadimisest. Armastab valgust, see­pärast asetage ta tihti päikese kätte
AMETÜST kujutab endast lillakasvioletset kvartskristalli, mis oma värvi on saanud mangaanilt, raualt ja titaanilt. Mida tumedam kivi, seda väärtuslikum. Tema põhilised leiukohad asuvad Brasiilias, Uruguais, Madagaskaril ja Uraali mäestikus. AMETÜST mõjub eriti hästi nii peavalude ja migreenide kui ka närvidest tingitud valude ja pingete, peapöörituste, nägemis- ja tasakaaluhäirete korral. Tugevdades organismi üldist seisukorda, kaitstes ja ergastades näärmete ning hormoonide talitlust leevendab ta dia­beedist tingitud vaevusi ning parandab ainevahetust. Aitab madala vererõhu, kehvveresuse ja teiste verehaiguste korral. AMETÜST tekib kivimites olevates suletud õõnsustes, seega sümboliseerib ta enesessesüvenemist ning vaimu ja mateeria ühinemist. Tema lillas värvuses on ühinenud taeva ja hinge sinine ning maa ja vere punane värv. Ta on hingekivi, mis vaigistab meele ja avab ukse vaimsesse maailma. Müstikute kivina toob ta endaga rahu ja tasaskaalu ning sobib suure­päraselt meditatsiooniks ja keskendumiseks. Ametüst on seotud eestkoste, kõrgetel ametikohtadel asuvate sõprade ja tundlikkusega inimestevahelistes suhetes. Soodustab abielus abikaasadevaheliste sisemiste piirangute ületamist. Aitab vabaneda halbadest harjumus­test (sõltuvus alkoholist); kõrvaldab hirmud muutuste ees ja laseb suhtuda tulevikku rahulikult. Eriti kasulik on ta lastele, kes oma negatiivseid emotsioone viha- ja raevupursetena väljendavad. Mõjub rahustavalt neurasteenia, hüsteeria, hirmuneurooside, langetõve ja tavatute meelereaktsioonide puhul. Ta sobib kasutamiseks suurtel üleminekuperioodidel ja aitab muuseas ka surmaks ette valmistuda. AMETÜST on Kaalude mõjutuste all. Enim sobib AMETÜST õhumärkidele: Kaaludele, Kaksikutele ja Veevalajale. Soodsalt mõjub ka Neitsile, Amburile ja JääraleTshakrad: kolmas silm ja kroontshakra. Raviks: kõhunäärmehäirete ja verehaiguste korral võib ametüsti ööseks asetada klaasi vette (ca pool klaasi vett) ja selle hommikul tühja kõhu peale ära juua. Hooldamine hõlbus: vaid 1–2 korda kuus voolava vee all maha laadida.

Oliviin, peridoot, krüsoliit

Magneesiumi- ja raudsilikaadi segu. Läbipaistev. Kollakas- või oliivroheline, pruunikas. Need päritolult sarnased kivid uuendavad võimsalt erinevaid keha talitlusi. Ergutavad seedimist ja soodustavad maksa tööd. Peeneks jahvatatud PERIDOOTI võeti sisse homöo­paatilistes annustes nägemise paranda­miseks.
OLIVIIN on seotud armastuse, pehmuse ja muredega. Harmoniseerib elu, teeb kandja senti­mentaalsemaks, poeetilisemaks. Oliviin kodus arendab pereliikmetevahelist hoolivustun­net, neutraliseerides tülisid ja konflikte. Soodustab kodukolde tugevnemist, perekondlikku õnne. Need kivid sobivad südant puhastama ning aitavad inimesel väljendada oma rõõmu ja vabaneda raskemeelsusest. Aitavad eluenergial kehas kiiremini voolata, seetõttu sobivad hästi “läbipõlemise” korral. Kergendavad elumuutuste omaksvõttu ja tundetraumadest jagusaamist . Nad on uuenemise ja rõõmu taasleidmise sümboliks. Avavad meeled uutele sihtidele ja tulevikule. OLIVIIN annab sisemisi nägemusi ja aitab saabuvat ette näha. Kaitseb luupainajate ja eksikujutluste eest ning tõrjub kurja silma.
 Seotud Veenuse ja Neptuniga. Väga hea Kaladele ja Vähile.

 TSITRIIN on kollakas kvartskristall, mille värvus võib ulatub rohekaskollasest kuldpruunini ja mille värvi­andvaks osaks on raud. Tsitriini nimetada kuldtopaasiks pole õige. Tema leiukohad asuvad Brasiilias, Ameerika Ühendriikides, Hispaanias, Venemaal ja Madagaskaril. TSITRIIN on tugev kivi, mis toob südamele päikest ja soojust. Aitab depressioonide, när­vi­lisuse ja rahutuse korral. Ta annab kehale märku selletasakaalu hälvetest ning aktiviseerib organismi parandava energia voogu. Samas leevendab ka diabeedist, ainevahetuse ja näär­metalitluse häiretest tingitud vaevusi. Tugevdab immuunsüsteemi, soolestikku, seedi­mist, südant, vereringet ja närve. Hea maksale ja neerudele, sest mõjub mürke eemaldavalt.. Aitab üle saada selgusetusest, millises olukorras see ka ei avaldu, olles seega sobiv kergesti haava­tavatele, depressiivsetele, kurbadele, isegi suitsidaalsetele inimestele – TSITRIIN võib aidata neil elule jälle mõtte leida. Ta mahendab soovi iseennast hävitada, andes asemele lootust ja elurõõmu. On täheldatud, et tsitriin soodustab reise, inimestevahe­lisi sidemeid ja vajaliku teabe saamist. Aitab kasutajat suhtlemises, näha asju üksteisega seoses, laiemas ühenduses. Samuti parandab ta kõneosavust ning oma mõtete vormi­mist sõnadeks, mis­tõttu juba Vana-Roomas kasutasid teda oraatorid. TSITRIIN aitab uut omaks võtta ning muudab teisenevate oludega kohanemise kerge­maks. Ajal, kui me oleme haavatavad, aitab ta meil säilitada sidet oma jõukeskusega. Kivi on seotud hasartmängurite, sulide, karjeristide ja maakleritega, kuid ka inimestega, kes oma töös kasutavad ennekõike käsi – juveliirid, graveerijad, illusionistid, kaardipanijad. Tshakrad: Päikesepõimik. TSITRIIN aitab elus saavutada maiseid eesmärke: head haridust, head töökohta, kasu­likku äri, kuna ta vahendab jõudu ja keskendumist. Maagid kasutavad teda sageli riituste läbi­viimisel.                                              


TOPAAS on keeruline fluoorisisaldusega alumiiniumsilikaat. Läbipaistev. Kullane, punakas­pruun, värvitu, sinine, roheline või roosipunane. Ta on hinnaline vääriskivi.TOPAASI on kasutatud silmahaiguste ja katku ravimiseks. Ravib maksa ja leevendab när­vilisust. Sobib hästi närvivapustuste ja üleväsimuse puhul. TOPAASI seostatakse tarkuse, rikkuse ja küllusliku eluga. Ta kiirgab sisemist valgust, mis võidab pimeduse. Meeletasandil soodustab ta uute ideede omaksvõtmist ja annab juurde tarkust. TOPAAS kujutab valguse poole sirutuvat teadvust. Tema kiuline struk­tuur aitab kuldset tarkuse valgust kehasse kanaliseerida. Tugevdab närvi­süsteemi ja avardab meelt. TOPAAS suurendab oma kandja huumoritaju, rõõmu ja opti­mismi. Tema va­hendatud energia mõjub kehale värskendavalt ja tugevdavalt. Ta kaitseb vaenlaste eest ja aitab valitsejatel eristada tõelisi sõpru lipitsejatest. Eriti KOLLANE TOPAAS on saladuste paljastamise, kriminalistide, teiste mõjutajate, hüp­notisööride ja psühholoogide kivi, mille abil saab mõjutada teisi inimesi. Ta on aga ka elu­rõõmu ja seesmise rikkuse sümbol, kiirates kehasse soojust ja valgust ning ravides masen­dust. Toob edu ettevõtmistes ja aitab unistusi teoks teha. SININE TOPAAS annab rahu ja intuitsiooni ning aitab kaasa üleloomulike võimete vallandu­misele.  VÄRVITU TOPAAS puhastab meelt ja mõtteid ning aitab suhelda loodusvaimude ja deva­dega.